Cukorbetegség vakság
Tartalom
A cukorbetegség okozta szövődmények, szerv károsodások között fontos helye van a vesének. Kialakulásában több tényező szerepel.
A cukorbetegség így okoz vakságot
A nephropathia vezető tünete az albumin ürülés fokozódása és a vérnyomás emelkedése. A keringési kockázatnövekedése mellett romlik a vese funkció, és a folyamat progressziója végül veseelégtelenséghez vezethet. A fehérje vesztéssel párhuzamosan igen gyakran jelentkezik retinopáthia is. Az I-es típusú cukorbetegségben általában később lép fel, míg a II-es típusúban korábban. Sokszor a romló veseműködés hívja fel először a figyelmet a cukorbetegségre.
Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása és kezelése
A klinikai kép egy lassú fokozatos progressziót mutató veseműködés romlást mutat. A végstádiumú vesebetegség fő oka a diabéteszes nephropathia. Diabetológiai szempontból a legnagyobb jelentősége microalbuminuriával járó korai vesekárosodásnak van, mert megfelelő kezeléssel előnyösen befolyásolható a folyamat.
A vesebetegség súlyosságát az albuminuria mértéke határozza meg. Amennyiben a fehérje ürülés fokozódik a macroprotein- ill az albuminuria, már visszafordíthatatlan állapotot jelez.
A vesefunkció romlását a GRF értéke jelzi. Más okok is szerepet játszhatnak: az emelkedett vérnyomás, a vese erek meszesedése és húgyutak fertőzése A progresszió jó cardiovaskuláris kezeléssel stagnál vagy javul.
Cukorbetegségből vakság: egyre többen vesztik el így a látásukat
A keringés gondozása mind az I-es típusú cukorbetegségben, mind a II-es típusú cukorbetegségben javíthatja az eredményeket. Tovább javíthat az eredményeken a jó diabétesz gondozás, a vese pótlás. Itt is nagy szerepe van a megelőzésnek.
Dr. Hosszúfalusi Nóra: A cukorbeteg
A jól vezetett anyagcsere gondozás, a dohányzás elhagyása, a hypertonia kezelése a prevenció legfőbb eszközei. Vérnyomás beállításában a renin-angiotenzin rendszerre ható szereké a vezető szerep.
Általában az I-es típusú cukorbetegség vakság esetében, jó vizelet ürítés esetében az enzim konvertáló ACE gátló szerek, míg a II-es típusú cikrobetegségben mind a konvertáló enzim bénítás, mind az angiotenzin receptor bénítás szóba jön. A veseműködés romlásával utóbbiak jelentősége fokozódik. A kezelés és gondozás részét képezik a jó lipid szint elérése és a krónikus cukorbetegség vakság kialakuló anaemia rendezése is.
- Vese fajdalom kezelese hazilag
- Cukorbetegségből vakság: egyre többen vesztik el így a látásukat - EgészségKalauz
- Kezelése nem gyógyuló sebek alatt diabétesz népi jogorvoslati
- Cukorbetegség kiváltó oka
- Kockázati ápolási diagnózisok
- Vakságot okozhat a cukorbetegség szövődménye